تبلیغات
مناطق دیدنی جهان - مناطق دیدنی جهان
 
مناطق دیدنی جهان
چهارشنبه 14 تیر 1391 :: دختران 5 پیشتازان

 

به نام خدا

جنگل ابر

جنگل ابر قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از منحصر به فردترین زیست‌بوم‌های ایران محسوب می‌شود. این جنگل جنگل ابر با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور ودر حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر شاهرود در استان سمنان و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر و در استان گلستان در کنار روستای ابر قرار دارد.

به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیکند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.

طرح جنگل كاری احیا و غنی سازی جنگل های مخروبه ابر و قطری از سال ۱۳۷۰ به اجرا در آمده است كه وسعتی برابر ۱۱۲۱۶ هكتار از دامنه های شمالی را شامل می شود. همچنین بیش از ۲۰۰ هكتار از مناطق فوق قرق و عملیات نهال كاری با كاشت گونه هایی مانند بلوط، افرا، شیردار، توسكا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز وتعدادی سوزنی برگ از جنس لاریكس و كاج جنگلی و بذركاری با گونه های ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی انجام شده و عملیات فوق همچنان ا دامه دارد.

قدمت

 قدمت این جنگل مربوط به جنگل‌های هیرکانی است که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی می باشد.

 

 

 

موقعیت جغرافیایی

این جنگل زیبا در 45 كیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر با مختصات جغرافیایی 57 و 54 تا 12 و 55 شرقی و 42و 36 تا 50 و 36 عرض شمالی قرار داشته و از شمال به جنگل های استان گلستان، از خاور به منطقه اولنگ، از جنوب به كوه قاسم و كوه ابر و قطری و از باختر به كوه یخام و تكیانو محدوداست.

مشخصات طبیعی

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است. میزان بارندگی در این منطقه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر و متوسط حداکثر دما ۲۰ و حداقل دما شش درجه سانتی‌گراد است.از چشمه های دایمی منطقه می توان به چشمه آلوچال، آب شرش و آبشار اشاره كرد.

اهمیت

جنگل ابر به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد:

1) قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی کم نظیری دارد.

2) اکوتن این ناحیه دارای اهمیت است؛ یعنی مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به‌طوریکه می‌توان در جنگل‌های این ناحیه درختان سوزنی‌برگ را در کنار درختان پهن‌برگ دید که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.

3) جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است دارای اهمیت است؛ به‌طوری که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب می‌شود.

 

 

افزون بر زیبایی طبیعی، مشخصات کم‌نظیری مانند وجود گونه‌های متفاوت گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و مانند آن‌ها این قابلیت را پدید آورده که این اراضی همچون موزه‌ای زنده برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد. بخشی از گردشگران خارجی این منطقه، گیاه‌شناسانی هستند که برای دیدن گونه‌های نادر گیاهی موجود در جنگل‌های هیرکانی به ایران می‌آیند و دسته دوم، گردشگران عمومی هستند که اغلب از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه می‌آیند.

جنگل ابر درمحلی واقع است که از ضخامت کوه‌های البرز کاسته می‌شود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لای دره‌ها به سمت جنوب سرازیر می‌شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه‌های شب با سرد شدن هوا چنان می‌نماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است. مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ابرها جابه‌جا شوند و به‌نظر برسد که ابرها از آسمان به زمین می‌آیند. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایی متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است.

پوشش گیاهی

وجود ۸۵ نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسكا، آزاد داغداغان، گونه های كلاه میر حسن ، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر ‌به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها جنگل ابر را به موزه‌ای طبیعی تبدیل کرده است. آب و هوای خاص این جنگل، درختان متفاوتی را در خود پرورش داده که برخی از این درخت‌ها با شکل خاص خود روی زمین خزیده‌اند و منظره زیبایی پدید آورده‌اند. جنگل ابر یکی از بانک‌های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است، که همه ساله مشتاقان و علاقه مندان را از گوشه کنار جهان به سوی خود دعوت می‌کند.

در قسمت‌های جنوبی جنگل، یعنی قسمتی که به روستاها نزدیک‌تر است پوشش گیاهی تنک دیده می‌شود. در عمق جنگلٰ تپه‌های پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است. مشهورترین درخت

 

منطقه اورس است. درختی با ریشه‌های بلند که روی زمین می‌خزد. مناطق ابتدایی جنگل ابر ییلاق چوپانان گلستانی است، اما در عمق جنگل اثری از انسان دیده نمی‌شود.

گونه های جانوری

از جانوران این منطقه می توان خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش كل و بز ،شوكا و مار و از پرندگان كبك، كبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، كركس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام‌برد.

جاده ابر و منطقه حفاظت شده

درسال‌های گذشته طرحی برای احداث جاده‌ای از روستای ابر به شیرین آباد موسوم به جاده ابر از سوی وزارت راه و ترابری مطرح شده و در مواردی اقداماتی نیز برای ساخت این جاده صورت گرفته است که با مخالفت جدی دوستداران و کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی، خبرنگاران و مطبوعات مختلف و همچنین نمایندگان مجلس، سازمان محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی روبرو شده است. کارشناسان این جنگل را لایه حفاظتی زمین و سپری برای حفاظت از منطقه ابر می‌داند و معتقدند احداث این جاده به جنگل زیبای ابر و اکوسیستم منطقه آسیب جدی میرساند. و می‌تواند این جنگل را که بدون شک یکی از منحصر به فردترین و زیباترین زیست‌بوم‌های ایران محسوب می‌شود با ادامه عملیات راهسازی در این منطقه برای همیشه محو کند.

همچنین مستقل از مسئله جاده ابر، طرحی برای ارتقای جنگل ابر به منطقه حفاظت شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران به طور جدی درحال پیگیری است. لازم به ذکر است که قبلا سه جاده به منظور لوله انتقال نفت جاده ای برای لوله گاز وجاده ای برای خطوط انتقال برق فشار قوی ایجاد شده است و اینکه میگویند جنگل ابر بکر ودست نخورده است کذب محض است.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 4 اسفند 1396 03:04 ق.ظ
لطفا به من اطلاع دهید اگر دنبال یک نویسنده برای سایت خود هستید.

شما برخی پست های واقعا عالی داشته اید و احساس می کنم دارایی خوبی است.

اگر میخواهید برخی از بارها را بپوشانید، من واقعا دوست دارم که برخی از محتوا را برای وبلاگ شما بنویسم و ​​یک لینک به من بدهم.
لطفا اگر علاقه مندید برایم ایمیل بفرستید. با تشکر!
دوشنبه 8 آبان 1396 07:51 ب.ظ
من مطمئن نیستم چرا اما این وبلاگ بارگیری فوق العاده است
آهسته برای من آیا هر کس دیگری دارای این موضوع است یا
آیا مسئله ای در پایان من است؟ بعدا بررسی خواهم کرد و خواهم دید
مشکل هنوز وجود دارد.
دوشنبه 8 آبان 1396 08:27 ق.ظ
این پایان دادن به روز من است، اما قبل از پایان من خواندن این بخش فوق العاده نوشتن برای افزایش دانش من است.
دوشنبه 8 آبان 1396 05:09 ق.ظ
من نمی دانم آیا این فقط من یا هر کس دیگری است که با وبلاگ شما مواجه می شود.
به نظر می رسد بعضی از متن ها در محتوا از صفحه خارج می شوند.
آیا می توانید شخص دیگری لطفا بازخوردی را ارائه دهید و به من اطلاع دهید اگر این اتفاق برای آنها هم رخ دهد؟
این ممکن است با مرورگر وب من مشکل داشته باشد، زیرا قبلا این اتفاق افتاده است.
خیلی ممنون
دوشنبه 8 آبان 1396 04:47 ق.ظ
خانواده من هر وقت می گویند من وقت خود را در شبکه خالی صرف می کنم، اما من
می دانم روزانه با دانستن چنین پست های دلخواه به دانش می رسم.
شنبه 29 مهر 1396 07:55 ب.ظ
با داشتن محتوای بسیار زیاد، شما تا به حال به هر گونه مشکلی از پلاگینگرایی یا نقض حق نسخه برداری دست زده اید؟

وبسایت من مقدار زیادی از محتوای کاملا منحصر به فرد خود را دارد که خودم یا خودم آن را نوشتهام
برون سپاری اما به نظر می رسد بسیاری از آن ظاهر می شود
آن را در سراسر وب بدون مجوز من. آیا راهی برای کمک به شما می دانید؟
توقف محتوا را متوقف کنید؟ من واقعا از آن قدردانی میکنم
شنبه 15 مهر 1396 03:26 ب.ظ
این یک موضوع است که به قلب من نزدیک است...
بهترین آرزوها! دقیقا جزئیات دقیق کجاست؟
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:26 ق.ظ
Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as fast as yours lol
شنبه 19 فروردین 1396 10:29 ب.ظ
I read this paragraph completely regarding the difference of most recent and preceding
technologies, it's awesome article.
دوشنبه 2 مرداد 1391 07:31 ب.ظ
عالی بود.
یکشنبه 1 مرداد 1391 08:20 ب.ظ
من از متن هایی كه نوشته اید خیلی خوشم آمد و امید وارم به همین خوبی مطالب بیشتری در بارهی شهر ها بنویسید.من از پارمیدا،رو‍‍‍ژان و آرمیتا تشكر می كنم.
دختران 5 پیشتازانما هم ازت ممنونیم masi
پنجشنبه 22 تیر 1391 12:22 ق.ظ
سلام دوست من
وبلاگ خوب و پر محتوایی داری.واست آرزوی موفقیت میكنم.به بلاگ ما هم سر بزن.
اگه مایل به تبادل لینك بودی حتما خبر بده.

خدانگهدار
شنبه 17 تیر 1391 08:56 ب.ظ
عالی بود مخصوصا عکس ها ممونم .
شنبه 17 تیر 1391 05:09 ب.ظ
سلام
ما باید بتوانیم از كارِ كارگر ایرانى حمایت كنیم؛ از سرمایه‌ى سرمایه‌دار ایرانى حمایت كنیم؛ و این فقط با تقویت تولید ملى امكان‌پذیر خواهد شد .
سهم دولت در این كار، پشتیبانى از تولیدات داخلىِ صنعتى و كشاورزى است
سهم سرمایه‌داران و كارگران، تقویت چرخه‌ى تولید و اتقان در كار تولید است.
و سهم مردم ، كه به نظر من از همه‌ى اینها مهمتر است - مصرف تولیدات داخلى است (مقام معظم رهبری )
از این رو، از تمامی فعالان فضای سایبر و فضای مجازی دعوت میکنیم تا در راستای رونق تولید داخلی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، با قرار دادن لوگوی جنبش اینترنتی«تولید ملى، حمایت از كار و سرمایه‌ى ایرانى» در سایت یا وبلاگ خود و همچنین ، بازنشر مطالب مربوط به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی همچون یادداشت،مقاله، دلنوشته، عکس، کلیپ، پیامک و....
ما را در این امری خطیر یاری بفرمائید
در ضمن لطفا پس از قرار دادن لوگو جنبش ، آدرس سایت یا وبلاگ خود را در بخش نظرات دریافت کد لوگو ها یا در دیگر بخش های نظرات سایت اعلام بفرمائید شایان ذکر است پایگاه های اینترنتی و وبلاگ هایی که در این زمینه فعالیت کنند درسایت جنبش اینترنتی " رهروان ولایت" معرفی و لینك خواهد شد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

مدیر وبلاگ : دختران 5 پیشتازان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :